W laborze praca zaczyna się od oceny wycisku wykonanego przez lekarza. To on jest podstawą do odlania modelu. Dobrze odlany model stanowi natomiast podstawę dla dalszej pracy technicznej.
Myśląc o długoterminowym sukcesie, uzupełnienie protetyczne musi być wykonane z niezwykłą dokładnością. Szczelność, pasowność, pasywność a czasem i frykcja uzupełnienia protetycznego mogą być osiągnięte tylko na dobrze wykonanym modelu. Nie jest możliwe aby osiągnąć pożądaną precyzję pracując na modelu stworzonym niedbale lub na podstawie słabego wycisku.
Praktyki nigdy dość. Ten jednodniowy kurs dedykuję wszystkim lekarzom i studentom, którzy chcą sprawdzić, która technika wyciskowa, jakie masy i jakie łyżki wyciskowe sprawdzają się najlepiej w poszczególnych sytuacjach klinicznych. Jakie konfiguracje masa – łyżka – metoda wyciskowa, najlepiej sprawdzą się w rękach operatora. Dlatego ćwiczymy wszystkie techniki i konfiguracje. Dodatkowo pod okiem technika wykonamy modele (na podstawie wycisków kursantów) oraz łyżki indywidualne. Podczas części praktycznej zaprezentowana zostanie autorska metoda pobierania wycisków, która od wielu lat pomaga studentom szybciej nauczyć się robić prawidłowe wyciski.
Na tym jednodniowym spotkaniu uczestnik dostanie materiały oraz zdobędzie praktyczne wskazówki z wytycznymi istotnymi do dalszej pracy:
-Masa – jaka do jakiego typu pracy protetycznej.
-Łyżka – jaka do danego typu masy.
-Jaka technika wyciskowa do danej sytuacji klinicznej.
W ramach wstępu teoretycznego omówione zostaną:
– typy mas wyciskowych, ich właściwości i zastosowanie.
– typy łyżek wyciskowych, ich plusy i minusy.
– techniki wyciskowe.
– rodzaje i typy modeli.
CZĘŚĆ TEORETYCZNA:
1. Masy wyciskowe – typy, rodzaje i fizykochemiczne właściwości.
2. Typy i rodzaje modeli.
3. Łyżki wyciskowe – typy i rodzaje.
4. Techniki pobierania wycisków.
5. Troubleshooting- rozwiązywanie problemów podczas pobierania wycisków.
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:
1. Budowanie strategii wyciskowej.
2. Pobieranie wycisków na łyżce standardowej, pół indywidualnej i indywidualnej łuku uzębionego.Różne techniki, różne masy, różne łyżki.
3. Rozwiązywanie problemów z łyżkami, odruchem wymiotnym, masami wyciskowymi, jakością wycisku
4. Odlewanie modeli wraz z technikiem.
5. Wykonanie łyżki indywidualnej.
6. Ocena poprawności wykonanego wycisku.
Prowadzący: lek.dent. Jakub Munk MSc in Oral Implantology